يكشنبه 24 تير 1403 06:13
  تخفیف های زریک  فیس بوک زریک  تحلیل بازار طلا  توئیتر زریک  اینستاگرام زریک  تلگرام زریک  تقویم اقتصادی جهان  وب سرویس قیمت طلا و سکه  سایت های مرتبط با طلا و سکه و ارز

 

 

 

نوع فروش زریک
شمش ٢٠ گرمي ١٨ عيار33,487,297

اخبار سیاسی و اقتصادی

قیمت طلا در بین نوسانات زیاد کاهش یافت

در روز گذشته قیمت طلا نوسان بسیار زیادی را تجربه کرده و کاهش یافت. کارشناسان بر این باور هستند که طلا و دیگر فلزات گرانبها در یک مسیر نزولی قرار گرفته اند.هم اکنون قیمت هر اونس طلای جهانی با 5 دلار کاهش 1878 دلار در حال معامله بوده و قیمت نقره نیز به ازای هر اونس در نقطه 25.79 دلار قرار گرفته است.مهم ترین چیزی که در روز های گذشته بر روی قیمت طلا تاثیر گذاشت اظهارات جروم پاور رئیس بانک مرکزی ایالات متحده بود که با پیش بینی افزایش نرخ بهره سقوط قیمت طلا را رقم زد.در روز های گذشته نیز پاول نیز همچنان بر موقتی بودن افزایش تورم تاکید کرده و اظهار داشت تورم در نرخ پیش بینی شده باقی خواهد ماند.در بازار های سهام نیز ما شاهد نوسانات بسیار بودیم. سهام اروپا در روز گذشته عملکرد ضعیفی نشان داد اما سهام آسیا توانست یک رشد نسبی را تجربه کند.در بازار های دیگر قیمت نفت نایمکس اندکی کاهش پیدا کرده است اما همچنان در نزدیکی بالا ترین سطح 2.5 ساله خود در 72.62 دلار در حال معامله است. نفت خام برنت نیز 75 دلار قیمت دارد.امروز داده های اقتصادی مختلفی از جمله گزارش های مربوط به خورده فروشی و فروش خانه های موجود منتشر خواهد شد. بازده 10 ساله خزانه داری ایالات متحده نیز در عدد 1.502 قرار دارد.از نظر فنی طلا همچنان در شرایط نزولی قرار دارد. قیمت طلا بسیار پایین تر از میانگین متحرک 200 روزه قرار داشته و برای صعودی شدن باید به بالای آن بازگردد.مقاومت های پیش روی طلا نقاط 1790 و 1800 دلار بوده حرکت پایدار بالا تر از این سطوح قیمت طلا را به سد محکم 1850 دلاری می رساند که همان میانگین متحرک 200 روزه آن است.در پایین نمودار طلا در نقطه 1775 دلار دارای پشتیبانی قوی داشته و در زیر آن نیز در نقطه 1761 دلار حمایت می شود. حمایت اصلی طلا در سطح 1700 دلار قرار دارد.

سقوط شدید قیمت طلا، آیا دوران صعودی طلا به پایان رسیده است؟

قیمت طلا از هفته گذشته یک روند نزولی را آغاز کرده و هم اکنون در پایین ترین سطح چند هفته اخیر خود قرار دارد. با این وجود برخی از کارشناسان بر این باورند که قیمت طلا همچنان از فضای رشد مناسبی برخوردار است.بازار طلا طی هفته گذشته بد ترین سقوط خود را از ابتدای همه گیری بیماری کووید-19 که منجر به قفل اقتصادی شد را تجربه کرده است و تنها در یک هفته بیش از 100 دلار از قیمت خود را از دست داد.مهم ترین عامل کاهش شدید قیمت طلا بیانیه فدرال رزرو مبنی بر کاهش خرید اوراق قرضه و همچنین افزایش نرخ بهره از سال آینده بود که سرمایه گذاران در موقعیت فروش قرار داد.طبق گفته کارشناسان فدرال رزرو برنامه دارد تا طی دو سال نرخ بهره را 50 واحد پایه افزایش دهد که در نتیجه آن می توان گفت سقوط 100 دلاری طلا تنها در یک هفته کمی اغراق آمیز به نظر می رسد.همچنین باید به این موضوع توجه داشت که فدرال رزرو هنوز عملا هیچ تغییری در سیاست های خود اعمال نکرده است و این موضوع را رئیس فدرال رزرو - جروم پاول - نیز در اظهارات خود بیان داشت.بسیاری از تحلیلگران بر این باور هستند که شرایط در حال حاضر هیچ تغییری نکرده است و ثسمت طلا حتی می تواند تا پایان سال به سمت 2000 دلار نیز بازگردد.کارستن فریچ تحلیلگر بازار طلا گفت که با وجود اینکه دلار قوی تر و نرخ بازده خزانه داری به طلا فشار می آورند اما عمده ریزش قیمت طلا به دلیل تصمیمات فدرال رزرو بود.وی بر این باور است که نرخ بهره قرار است طی دو سال آینده افزایش پیدا کند که زمان بسیار طولانی ای به شمار می رود. همچنین افزایش نرخ در نظر گرفته شده بسیار پایین تر از نرخ تورم به وجود آمده می باشد.از طرف دیگر طرح های مالی و بسته های محرک دولت ایالات متحده نیز مانع از توان فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره واقعی خواهد شد. در شرایط تورمی موجود می توان گفت که طلا همچنان دارای بنیان های مثبتی بوده و می تواند برای بار دیگر حرکت صعودی خود را از سطوح پایین خود آغاز کند.

عدم توان طلا برای دستیابی به سطوح بالاتر، آیا در نهایت قیمت طلا افزایش خواهد یافت؟

قیمت طلا در آخرین روز هفته گذشته یک حرکت صعودی و در ادامه یک حرکت نزولی را تجربه کرد که به گفته کارشناسان به یک سرعت گیر در مسیر صعودی خود برخورد کرده است.هم اکنون قیمت هر اونس طلا 1878 دلار است. این در حالی است که در روز پنجشنبه قیمت طلا توانسته بود تا عدد 1900 دلار رشد کند اما نتوانست این سطح را حفظ کرده و به نقطه 1878 دلار بازگشت.علت رشد طلا در روز پنجشنبه اعلام تورم 5 درصدی ایالات متحده بود. با وجود افزایش تورم بسیاری از کارشناسان و سرمایه گذاران بر این باورند که تورم ایجاد شده موقتی بوده و گذرا خواهد بود.کارشناسان می گویند که با توجه به گذرا بودن تورم، فدرال رزرو در سیاست های سازگار مالی خود تغییری ایجاد نخواهد کرد که در نتیجه آن قیمت طلا همچنان امید های افزایشی خود را حفظ کرده است.هم اکنون سؤال مهمی که کارشناسان را درگیر کرده این است که آیا در ادامه این تورم 5 درصدی چقدر کاهش پیدا خواهد کرد. پیش بینی تورم فدرال رزرو 2 درصد می باشد، آیا تورم به این پیش بینی رسیده یا در 3 یا 4 درصد متوقف خواهد شد؟بارت ملک می گوید طلا می تواند عملکرد خوبی را در این شرایط نشان دهد چرا که میزان تورم بالا تر از حد پیش بینی شده بوده و به دلیل سیاست های مالی سازگار، نرخ بهره در قلمرو منفی باقی می ماند.ملک در ادامه گفت که حرکت طلا در حال حاضر وابسته به جلسه فدرال رزرو در روز چهارشنبه خواهد بود که سیاست های این بانک را تعیین می کند. با این وجود ملک معتقد است تا پیش از پاییز ما شاهد تغییر جدی در سیاست های بانک فدرال نخواهیم بود.

افزایش قیمت طلا پس از سقوط های اخیر

قیمت طلا در روز های گذشته سقوط های نسبتا شدیدی را تجربه کرده و قیمت آن کاهش قابل توجهی یافت اما دیروز توانست بخشی از قیمت از دست رفته خود را بازیابی کند.معاملات طلای روز گذشته با یک افزایش نسبی توانست به قیمت 1894 دلار رسیده و نقره نیز به 27.89 دلار رسید. این در حالی است که اونس طلا در ابتدای هفته گذشته بالای 1900 دلار قرار داشت.در روز های گذشته داده های مربوط به صادرات و واردات چین منتشر شد که نشان دهنده بهبود اقتصاد این کشور پس از همه گیری ویروس کرونا و بحران اقتصادی به وجود آمده ناشی از آن بود.از طرف دیگر وزیر خزانه داری ایالات متحده، جنت یلن، اظهار داشت که بسته محرک اقتصادی زیرساختی 1.7 تریلیون دلاری بایدن برای اقتصاد مفید خواهد بود حتی اگر باعث نرخ تورم و بهره بالا تر شود.شاید اخبار اقتصادی مهم نیز شامل تصمیم سران کشور های عضو گروه هفت بود که با مالیات 15 درصدی شرکت جهانی موافقت کردند اما اظهار داشتند که تا رسیدن به این هدف فاصله زیادی وجود دارد.در بازار های دیگر نیز ما شاهد نوسان و حرکت قابل توجهی نبودیم. بازار سهام جهانی به خصوص بازار اروپا و آسیا یک شرایط آرام را تجربه کردند.نفت نایمکس پس از رسیدن به بالا ترین قیمت دو و نیم ساله خود در هفته گذشته اکنون کاهش یافته است. همچنین شاخص دلار ایالات متحده نیز رشد خوبی را از خود نشان داده است.بازده ده ساله خزانه داری ایالات متحده نیز در عدد 1.58 قرار دارد. مهم ترین خبری که در روز های آینده برای طلا منتشر خواهد شد مربوط به قیمت تمام شده کالا ها برای مصرف کنندگان است.از نظر فنی، طلا همچنان در مسیر صعودی کوتاه مدت قرار دارد. مهم ترین مقاومت های پیش روی طلا نقاط 1894 و 1900 دلار هستند که در صورت عبور از آن ها مقاومت محکم 1919 دلار فعال خواهد شد.در شرایط نزولی نیز طلا در نقاط 1875 دلار و 1866 دلار پشتیبانی خواهد شد. در صورت حرکت نزولی پایدار در زیر این سطوح پشتیبانی، خط حمایت قدرتمند طلا در 1850 دلار خواهد بود.

طلا پس از قرار گیری در بالا ترین قیمت 5 ماهه خود کاهش یافت

قیمت طلا در روز ها و هفته های گذشته حرکات صعودی بسیاری را از خود نشان داده و قیمت ان افزایش پیدا کرد. اما روز گذشته روندی نسبت ثابت با یک حرکت نزولی خفیف را از خود نشان داد.قیمت طلا دیروز به زیر 1900 دلار سقوط کرده و تا 1890 دلار نیز کاهش پیدا کرد اما در ادامه با ضعف بیشتر دلار توانست برای بار دیگر به بالای 1900 دلار بازگردد.در همین حال قیمت نفت به دلیل کاهش ارزش دلار، افزایش پیدا کرد. نقره نیز مانند طلا دچار حرکات نزولی شده و تا نزدیکی 28 دلار به ازای هر اونس کاهش پیدا کرد.مهم ترین عامل افزایش قیمت طلا را می توان نگرانی های تورمی دانست. طبق اعلام صندوق سرمایه گذاری طلا، طی هفته های اخیر پول بسیار بیشتری وارد آن شده است.از طرف دیگر بازار های سهام جهانی عمدتا یک روند ثابت داشتند. سرمایه گذاران در حال حاضر منتشر داده های اقتصادی در آغاز ماه جدید میلادی هستند و به خصوص به تورم و واکنش فدرال رزرو توجه دارند.بازار های جهانی عمدتا فشار زیادی به دلار آمریکا وارد کرده و آن را به سطوح پایین تری فرستاده اند. نفت نایمکس در بالا ترین سطح 2.5 ساله خود قرار داشته و شاخص خزانه داری نیز در عدد 1.62 قرار دارد.از جمله وقایعی که سرمایه گذاران در روز های اینده انتظار آن را می کشند می توان به انتشار داده های مربوط به مشاغل و دستمزد غیر کشاورزی ایالات متحده در روز جمعه اشاره کرد. همچنین جلسه اوپک در روز های آینده نیز می تواند برای سرمایه گذاران بازار نفت اهمیت زیادی داشته باشد.از نظر فنی طلا همچنان در روند صعودی قرار دارد. هدف صعودی قیمت طلا نقطه 1971 دلار می باشد که محکم ترین مقاومت در پیش روی ان را تشکیل می دهد.در شرایط صعودی طلا باید ابتدا مقاومت خود در نقطه 1919 دلار را شکسته و حرکات پایداری در بالای مقاومت دیگر خود در سطح 1929 دلار نشان دهد تا به سمت 1970 دلار حرکت کند.در پایین نمودار طلا در نقطه 1894 دلار دارای حمایت خوبی است. در صورت حرکت نزولی بیشتر طلا در 1884 پشتیبانی شده و مهم ترین سطح حمایت آن در نقطه 1850 دلار خواهد بود.

پیش بینی کارشناسان از کاهش قیمت طلا در روز های آینده

با شروع روز دوشنبه بازار های جهانی پس از گذراندن تعطیلات آخر هفته خود برای بار دیگر باز شده و معماله گران و سرمایه گذاران اقدام به خرید و فروش طلا خواهند کرد.طی هفته های گذشته قیمت طلا به شکلی پیوسته روندی صعودی از خود نشان داده است و برای چندین هفته متوالی رشد مثبت هفتگی را از خود نشان داده است.اما در هفته پیش رو به نظر می رسد شرایط برای این فلز گرانبها مقداری متفاوت باشد. در واقع بسیاری از کارشناسان انتظار دارند که طلا در روز های آینده بخشی از رشد خود را از دست بدهد.دلار آمریکا در حال قوی تر شدن بوده و این موضوع می تواند شرایط بازده خزانه داری ایالات متحده را بهبود بخشد که بزرگترین مانع در برابر رشد قیمت طلا است.اما با این وجود مهم ترین عاملی که در روز های آینده می تواند قیمت ها را دستخوش تغییر کند، انتشار داده های مربوط به قیمت کالا ها برای مصرف کنندگان است که در روز جمعه منتشر خواهد شد.این داده ها اصلی ترین معیار فدرال رزرو برای تایین تورم است. بانک فدرال پیش بینی کرده است که داده های مربوط به تورم نشان دهنده رشد 2 درصدی در تورم باشد و هرگونه مغایرت با پیش بینی فدرال رزرو می تواند تاثیر گسترده ای بر بازار ها داشته باشد.همچنین بودجه 6 تریلیون دلاری پیشنهادی بایدن نیز و جریانات مربوط به ان تا آخر ماه می تواند تاثیر بسیاری بر روی بازار فلز زرد گذاشته و قیمت ان را درگیر یک مسیر اصلاحی کند.تحلیلگران بر این باورند که مجموعه ای از عوامل می تواند قیمت طلا را کاهش داده و به سمت محدوده 1870 دلاری سوق دهد. در صورتی که طلا افت بیشتری را تجربه کند به سمت نقطه 1845 دلاری حرکت خواهد کرد.در صورتی که داده های منتشر شده در روز جمعه دور از انتظارات و به نفع طلا باشد می تواند قیمت آن را تا بالا ترین حد هفته های اخیر در 1913 دلار رشد دهد.در صورتی که طلا بتواند از مقاومت خود در نقطه 1913 دلار عبور کند به سمت بالا ترین قیمت خود در سال 2021 حرکت خواهد کرد که نقطه 1918 دلار می باشد. هدف صعودی بعدی طلا نیز در نقطه 1930 دلار رقم خواهد خورد.

یک سد محکم در مقابل صعود قیمت طلا

قیمت طلا در سطح بالایی قرار داشته و همچنان در بالا ترین سطح چند ماهه خود قرار دارد اما سد بسیار محکمی در مقابل آن قرار دارد و برای اینکه بتواند به حرکات صعودی خود ادامه دهد لازم است تا این سد شکسته شود.هم اکنون هر اونس طلا در بازار جهانی 1882 دلار قیمت دارد که نسبت به روز گذشته بیش از 1 دلار افزایش قیمت را نشان داده است. اما با این وجود سد محکم 1900 دلاری در پیش روی آن قرار داشته که سرمایه گذاران را به چالش می کشد.در حال حاضر طلا فضای بسیار خوبی برای رشد دارد که ناشی از ضعف دلار ایالات متحده، باقی ماندن بازده خزانه داری آمریکا در حالت دفاعی و ریزش شدید ارز های رمزنگاری شده در هفته گذشته است.مهم ترین عاملی که در هفته ها و ماه های آینده می تواند باعث رشد هر چه بیشتر قیمت طلا شود، افزایش ترس از رشد تورم به دلیل چشم انداز بهبود اقتصاد جهانی است.در هفته گذشته طلا توانست از کانال 1870 دلار به سمت 1890 دلار صعود کند یک رشد بسیار خوب برای طلا به شمار می رود. اما فلز زرد نتوانست قیمت خود را در 1890 دلار نگهداشته و در کانال 1880 دلار باقی ماند.کارشناسان بر این باورند که افزایش تورم می تواند به شکل سنتی، تقاضا برای فلزات گرانبها از جمله طلا را افزایش داده و قیمت انها را افزایش دهد.از نظر فنی طلا در حال حاضر بین دو سد مقاومت و حمایت خود به طلا افتاده است. حمایت اصلی قیمت طلا در 1822 دلار خواهد بود و مقاومت محکم پیش روی طلا 1900 دلار است.از طرفی افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا، افزایش ترس هاس تورمی و همچنین ضعف در بیت کوین می تواند طلا را به 1900 دلار برساند اما از طرف دیگر بهبود اقتصاد جهانی و برخی از داده های خوشبینانه می تواند قیمت طلا را کاهش دهد.

همراه با باز شدن بازار ها چه اتفاقی برای طلا خواهد افتاد؟

در هفته های گذشته قیمت طلا رشد بسیار خوبی را از خود نشان داده و قیمت آن به شکل قابل توجهی افزایش یافت. کارشناسان پیش بینی می کنند که طی روز های آینده نیز افزایش قیمت فلز زرد ادامه پیدا کند.عوامل بسیار زیادی مانند افزایش موارد ابتلا به کرونا در آسیا، افزایش نگرانی نسبت به افزایش تورم در آینده و سقوط شدید ارز های رمز پایه در افزایش قیمت طلا نقش خواهند داشت.در این میان کاهش هرچه بیشتر شاخص دلار ایالات متحده و بازده خزانه داری این کشور نقش بسیار گسترده ای در افزایش قیمت طلا خواهد داشت.از طرف دیگر پوند انگلستان رشد نسبتا قابل توجهی را در برابر دلار ایالات متحده به دست آورده است و ارزش آن نسبت به دلار آمریکا افزایش پیدا کرده است.اما از طرف دیگر دلار استرالیا بر خلاف یورو و پوند کاهشی شد. دلیل آن را می توان کاهش قیمت سنگ آهن و مس دانست که رابطه زیادی با دلار استرالیا دارند.طلا نیز هم اکنون در کانال 1880 دلار قرار دارد و در حال حرکت به سمت اوج هفته گذشته خود در 1890 دلار بوده و هدف صعودی 1900 دلار را پیگیری می کند.کارشناسان پیش بینی می کنند که با توجه به بازار رمزارز ها، طلا می تواند در آینده ای نزدیک به هدف صعودی خود در سطح 1900 دلار دست پیدا کرده و رشد زیادی را از خود نشان دهد.نقره نیز همچنان در کانال 27 دلار قرار داشته و هم اکنون 27.71 دلار قیمت دارد. نقره پیش از این توانسته بود سطح 28 دلار را به دست اورد اما در روز های گذشته این سطح را از دست داد.و در انتها قیمت نفت نیز افزایشی نسبی پیدا کرده و توانست کانال 64 دلار را برای بار دیگر به دست آورد چرا که اخبار منتشر شده از مذاکرات هسته ای ایران نشان دهنده یک گره در توافق هسته ای است.

تجزیه و تحلیل طلا، آینده قیمت طلا صعودی خواهد بود

با وجود اینکه طلا در روز گذشته صعود چندانی از خود نشان نداد اما کارشناسان بر این باورند که رفتار طلا از نزولی به صعودی تبدیل شده است و قیمت طلا می تواند رشد بیشتری را در آینده تجربه کند.مهم ترین عاملی که رفتار صعودی طلا در بازار را رقم می زند، قرار گرفتن آن در بالای میانگین متحرک 200 روزه است که طی روز های گذشته با عبور از سطح 1850 دلار به دست امد.طی ماه های گذشته همراه با کاهش قیمت طلا تا پایین ترین سطح چند ماهه خود در سطح 1675 دلار، رفتار نزولی طلا به صعودی تبدیل شده و این فلز گرانبها توانست رشد قدرتمندی را از خود نشان دهد.ما در ماه های گذشته شاهد ان بودیم که طلا یک حرکت صعودی نسبتا کند و پله ای را تجربه کرد. این موضوع می تواند نشان دهنده رشد قیمت طلا به شکلی منطقی و بلند مدت باشد.طلا ابتدا با انجام یک حرکت صعودی به سطح 1756 دلار رسید و سپس در آنجا حمایت خوبی را کسب کرد. سپس قیمت ان به سمت 1768 دلار حرکت کرده و یک حمایت قوی را برای خود تشکیل داد.پس از آن طلا به سمت کانال 1800 دلار حرکت کرده و با به دست آوردن این سطح احساسات صعودی در بازار را تقویت کرد اما همچنان در زیر میانگین تحرک 200 روزه خود قرار داشت.طلا در محدوده 1830 تا 1840 دلار شروع به نوسان کرده و با انتشار داده های مربوط به افزایش تورم ایالات متحده و همچنین ضعف اشتغال توانست میانگین متحرک خود را شکسته و تا 1860 دلار رشد کند.این الگوی حرکت طلا همان الگویی است که در سال 2020 طلا توانست از قیمت پایه 1447 دلار به سمت بالا ترین اوج خود در 2088 دلار حرکت کند.قیمت طلا در حال حاضر 1873 دلار بوده و به سمت 1900 دلار حرکت خواهد کرد. هدف صعودی طلا در حال حاضر 1941 دلار است که برای رسیدن به آن باید مقاومت 1900 دلاری پیش روی خود را به دست اورد.

تحلیل و تجزیه قیمت طلا، آیا افزایش قیمت طلا ادامه خواهد یافت؟

در ماه های ابتدایی سال، با افزایش امید نسبت بهبود اقتصادی قیمت طلا کاهش بسیار زیادی را تجربه کرد اما هم اکنون برای بار دیگر شاهد اوج گرفتن قیمت ها در بازار طلا هستیم.در سال 2020 به دلیل اوج شیوع همه گیری کووید-19 اقتصاد جهانی در یک رکود گسترده فرو رفت. اما با حرکت به سمت پایان این سال و شروع سال 2021 خوشبینی ها نسبت به بهبود اقتصادی اوج گرفت.طبق داده های منتشر از اقتصاد، پیش بینی می شود که ناخالص داخلی ایالات متحده در فصل دوم سال میلادی افزایش خوبی پیدا کرده باشد. همچنین داده های مربوط به تولید و خدمات نیز نشان از بهبود قدرتمند اقتصادی دارند.البته بازگشایی اقتصاد به هیچ عنوان یک موضوع عجیبی نیست. در واقع کارکنان ادارات و شرکت ها کم کم در حال عادت به کار به همراه پروتکل های بهداشتی کرده اند و همچنین واکسیناسیون نیز در حال پیشرفت خوبی است.حال سؤال این است که رونق اقتصادی به وجود آمده تا چه حد قوی بوده و تا کی ادامه خواهد یافت؟ تحلیلگران معتقدند این بهبودی در نتیجه یک قفل شدید اقتصادی بوده و به شکل اغراق آمیزی درآمده است.در واقع می توان گفت که بهبود های اقتصادی به ظاهر چشمگیر به وجود آمده بیشتر یک جنبه آماری داشته و چندان تاثیر واقعی نداشته اند.نمودار بالا نشان دهنده تولید ناخالص واقعی ایالات متحده است. همانطور که مشاهده می کنید تولید ناخالص داخلی واقعی ایالات متحده در فصل دوم سال 2020 میلادی 9.03 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.اما پس از سقوط شدید ما شاهد رشد 9.93 درصدی تولید ناخالص واقعی بودیم که حدود 1 درصد نسبت به سال قبل رشد نشان داده بود. دلیل این اتفاق تنها ریاضیات است.وقتی عدد بزرگ در بالای کسر تقسیم بر عدد کوچک در مخرج کسر (تولید ناخالص داخلی واقعی در شرایط بحران اقتصادی شود بسیار بدیهی است که رشد اقتصادی به دست آمده زیاد خواهد بود.از طرف دیگر بهبود اقتصادی به وجود آمده در شرایط فعلی ناشی از پول بسیار زیادی است که از طریق دولت به بازار ها تزریق شده و بدهی عمومی ایجاد کرده است.همچنین با وجود بهبود سریع تولید ناخالص داخلی ما همچنان شاهد نرخ بالای بیکاری هستیم. در واقع نرخ بهبود مشاغل و بیکاری بسیار کند تر از تولید ناخالص داخلی حرکت کرده است.علاوه بر موارد گفته شده دو نگرانی دیگر نیز نسبت به رشد اقتصادی وجود دارد. اولین مورد تاثیر واکسن کرونا و بازگشت به زندگی عادی است. در واقع از زدن واکسن تا زمانی که شرایط به حالت عادی بازگردد زمان قابل توجهی طول می کشد. به اضافه انواع جدیدی از ویروس ممکن است به وجود بیایند که در برابر واکسن از خود مقاومت نشان دهند.نگرانی دوم نیز درباره ایجاد ناآرامی های اجتماعی پس از اتمام واکسیناسیون است. بهرحال در نتیجه این همه گیری و بحران اقتصادی هزینه های زندگی و همچنین نابرابری ها افزایش یافته است.خب همه این توضیحات چگونه به بازار طلا مربوط می شود؟ همانطور که پیش تر در اواخر سال 2020 و اوایل سال 2021 میلادی شاهد بودیم، بهبود اقتصادی باعث افزایش بازده اوراق قرضه و کاهش شدید قیمت طلا شد.همانطور که سناریو های ایجاد شده در ابتدای شیوع همه گیری بسیار منفی بودند، هم اکنون نیز بسیار مثبت نشان داده شده و هیچ کدام نیز به واقعیت نزدیک نیستند.در عین حال، خطر تورم بالا، بحران بدهی، اصلاح بازار سهام یا حتی بحران مالی افزایش خواهد یافت که در نتیجه می تواند بسیار به سود بازار طلا تمام شود.در نهایت می توان پیش بینی کرد که روند افزایشی شروع شده در بازار طلا با توجه به این عوامل تا پایان سال ادامه پیدا خواهد کرد و طلا به اووج های گذشته خود بازمی گردد.