بازار باز | 2 روز و 21 ساعت و 49 دقیقه تا بسته شدن بازار
چهارشنبه 29 شهريور 1396 04:40
   
 
                                

 

 
نوع خرید زریک فروش زریک
بهار آزادی11,960,00012,060,000
امامی 8612,427,00012,447,000
نیم بهار 866,350,0006,440,000
ربع بهار 863,460,0003,550,000
زریک124,270,000124,470,000
اونس طلا50,906,00050,996,000
مثقال طلا 7055,258,0005,268,000
گرم 24 عیار1,613,4101,620,410
گرم 18 عیار1,208,6101,215,610

نرخ خرید و فروش حضوری

قیمت لحظه ای اونس طلا

به منظور انجام معاملات در سامانه و فروشگاه زریک ارسال و ارائه کارت ملی و شناسنامه الزامیست.

ساعت کاری شرکت زریک

 

ساعت معاملات آنلاین 11 الی 21

جمعه ها 12 الی 21

 

 

ساعت معاملات حضوری 11 الی 16

پنجشنبه ها 11 الی 13

اخبار سیاسی و اقتصادی

آفت‌های ارز مدیریت شده

بر اساس نظریه برابری قدرت خرید، نرخ ارز تابعی از نسبت شاخص قیمت داخل به خارج یا نسبت تورم داخل به خارج است. بنابراین، تفاضل مثبت نرخ تورم داخل با خارج باید باعث تقلیل ارزش پول داخل و افزایش ارزش پول خارج شود. در نظام نرخ ارز شناور بدون مداخله دولت، عرضه و تقاضای پول ها در بازارهای  ارز رابطه بین دو پول را مشخص می کند. در نظام نرخ  ارز شناور با مداخله، که شناور کثیف خوانده می شود، دولت به خاطر برخی ملاحظات اقتصادی در بازار ارز  مداخله می کند. مثلا ارزش پول داخلی را با وجوداینکه به خاطر بیشتر بودن نرخ تورم داخل، از خارج باید کاهش یابد، ثابت نگاه می دارند. ارزش بیش از حد پول داخل باعث می شود که به خاطر کاهش نیافتن ارزش پول داخلی واردات ارزان و صادرات گران شود.اثر مداخله دولت در بازار ارز بدین شکل، قدرت رقابت صادرکنندگان و صادرات را کاهش و به دلیل عدم افزایش قیمت واردات، تقاضا برای واردات را افزایش  می دهد. بدین ترتیب، خالص صادرات که تفاوت بین صادرات و واردات است، کاهش یافته و باعث کاهش درآمد ملی می شود.در نظام شناور بدون مداخله، بیشتر بودن نرخ تورم داخل در مقایسه با تورم در کشورهای شریک تجاری، با تقلیل ارزش پول داخلی و افزایش ارزش پول شرکای تجاری باعث افزایش صادرات کشور و کاهش  واردات می شود و تراز جاری پرداخت های  خارجی را بهبود می بخشد. افزایش صادرات  تولید داخل را بالا می برد و اشتغال در داخل  را افزایش می دهد. کاهش واردات نیز باعث افزایش مصرف کالاهای داخلی شده و همین اثر مثبت را بر  نرخ رشد، تولید ملی و اشتغال می گذارد. در سالهای اخیر، مداخله دولت در بازار ارز باعث ارزش بیش از واقع و مصنوعی ریال در برابر سایر پول ها شده است.از سویی قاچاق کالا و واردات کالاهای رقیب تولید داخلی نیز باعث ورشکستگی بسیاری از تولیدکنندگان و بستن بسیاری از واحدهای تولیدی شده است. در حال حاضر، بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل عدم امکان رقابت با واردات، تولید خودشان را رها کرده و خود واردکننده  همان تولیدات شده اند و بعضا با همان نام تولیدکننده، کالای خود را به نام مواد اولیه یا کالای واسطه ای وارد  کرده و فقط آن را بسته بندی و به بازار روانه می کنند.این واردکنندگان شکل تولیدکنندگی خود را حفظ  کرده اند؛ چون از مزایای آن بهره مند می شوند، ولی در  عمل تولید واقعی و اشتغال آفرینی ندارند؛ مثال دراین باب بسیاری از ماشین سازان ما و تولیدکنندگان لوازم خانگی و ... هستند. با نرخ ارز مدیریت شده ، صادرات دیگر مقرون به صرفه نبوده و صادرکنندگان و تولیدکنندگان کالاهای صادراتی، به واردکننده تبدیل  خواهند شد واین خطر بزرگی برای اقتصاد مملکت محسوب می شود.

رشد شاخص‌های سهام آسیایی

به گزارش سی ان بی سی، در معاملات امروز بازارهای جهانی،  اکثر شاخص‌های آسیایی در حالی رشد کردند که پیش از نشست ماه سپتامبر فدرال رزرو آمریکا، سرمایه‌گذاران منتظر به دست آوردن سرنخ‌هایی از سیاست‌گذری‌های آینده بانک مرکزی هستند.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، امروز همچنین با شروع به کار بازار ژاپن پس از تعطیلات رسمی این کشور، شاخص نیکی ۱.۴۴ درصد جهش کرد. صادرکنندگان، تاجران مسکن و خرده‌فروشان درحالی سود کردند که قیمت دلار در برابر ین در طول شب افزایش یافته بود.در شبه‌جزیره کره، در وضعیتی که سهام تکنولوژی بخشی از سودی که در قیمت بسته شده قبلی به دست آورده بودند را از دست دادند، شاخص کوسپی ۰.۰۸ درصد افت کرد. سامسونگ الکترونیکس پس از این که روز دوشنبه به بالاترین مقدار خود رسید و رکورد زد، امروز ۰.۹۹ درصد از ارزش خود را از دست داد.کمی پایین‌تر، شاخص اس‌اندپی/ای‌اس‌اکس ۲۰۰، با افزایش قیمت ۰.۳۷ درصدی زیرشاخص بسیار سنگین شرکت‌های مالی، رشدی ۰.۱۳ درصدی داشت.بازارهای بزرگ چین بالا و پایین شدند؛ در هنگ‌کنگ شاخص هانگ‌سنگ ۰.۲۷ درصد افت کرد اما در سرزمین اصلی شاخص ترکیبی شانگ‌های ۰.۰۹ درصد افزایش داشت و ترکیبی شن‌زن هم تنها ۰.۰۸۵ درصد رشد کرد.

ریزش اونس جهانی متوقف شد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۳۰۸.۸۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه به پایین‌ترین قیمت در بیش از دو هفته گذشته سقوط کرده بود.در بازار نیویورک، هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر ۰.۲ درصد کاهش یافت و به ۱۳۱۰.۵۰ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه ۱۴.۴۰ دلار یا ۱.۱ درصد کاهش یافته و در ۱۳۱۰.۸۰ دلار بسته شده بود.به گفته یک معامله‌گر مقیم هنگ کنگ، ریسک پذیری سرمایه‌گذاران و بهبود ارزش دلار قیمت طلا را پایین برده است و در مجموع به دلیل صعود بازارهای سهام، مردم طلا خریداری نمی‌کنند.بازارهای سهام آسیا پس از این که در معاملات روز قبل به بالاترین رکورد در یک دهه گذشته صعود کردند، روز سه‌شنبه به دلیل ابهام معامله‌گران نسبت به نتیجه نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا متزلزل شدند.انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا در این نشست دو روزه که بعد از ظهر چهارشنبه به پایان می‌رسد، برنامه خود برای کاهش ترازنامه را اعلام کند، اما از افزایش نرخ‌های بهره خودداری کند.دلار روز سه‌شنبه ۰.۱ درصد در برابر ین ژاپن کاهش یافت، اما تحت تاثیر رشد بازده اوراق خزانه آمریکا همچنان نزدیک به بالاترین رکورد هشت هفته اخیر قرار دارد.بر اساس گزارش رویترز، بازارها به نشانه‌هایی درباره‌ زمان دور بعدی افزایش نرخ‌های بعدی آمریکا چشم دوخته‌اند، زیرا نرخ‌های بهره بالاتر از ارزش دلار پشتیبانی کرده و بازده اوراق قرضه را بالا می‌برد و قیمت طلا را با افزایش هزینه نگهداری آن تحت فشار قرار می‌دهد.جفری هالی تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA پیش بینی کرد: طلا احتمالا تا پایان نشست کمیته بازار آزاد فدرال بانک مرکزی آمریکا تحت فشار منفی خواهد ماند و نسبت به تغییرات بازده اوراق قرضه آمریکا به شدت حساس خواهد بود.در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۴ درصد کاهش یافت و به ۱۷.۱۴ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۳ درصد کاهش یافت و به ۹۵۶.۴۵ دلار رسید و هر اونس پالادیوم برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد کاهش، در ۹۳۲.۰۲ دلار رسید.

افزایش قیمت یورو بانکی

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، هر دلار آمریکا امروز با 30 ریال رشد 33,515 ریال و هر پوند انگلیس با افت 227 ریالی45,293 ریال ارزشگذاری شد و هر یورو با 121 ریال رشد وارد کانال 40 هزار ریالی شد و به 40,112 ریال رسید.همچنین هر فرانک سوییس 34,876 ریال، کرون سوئد 4,216 ریال، کرون نروژ 4,289 ریال، کرون دانمارک 5,391 ریال، روپیه هند 523 ریال، درهم امارات متحده عربی 9,125 ریال، دینار کویت 111,126 ریال، یکصد روپیه پاکستان31,821 ریال، یکصد ین ژاپن 30,057 ریال، دلار هنگ کنگ 4,296 ریال، ریال عمان 87,096 ریال، دلار کانادا 27,243ریال، راند آفریقای جنوبی 2,524 ریال، لیر ترکیه 9,613 ریال و روبل روسیه 577 ریال ارزش گذاری شد.در بانک مرکزی ارزش هر ریال قطر 9,156 ریال، یکصد دینار عراق 2,868 ریال، لیر سوریه 66 ریال، دلار استرالیا26,711 ریال، ریال سعودی 8,937 ریال، دینار بحرین 88,895 ریال، دلار سنگاپور 24,882 ریال، ده روپیه سریلانکا2,189 ریال، یکصد روپیه نپال32,681 ریال، یکصد درام ارمنستان 7,007 ریال، دینار لیبی 24,938 ریال، یوان چین5,086 ریال، یکصد بات تایلند 101,342 ریال، رینگیت مالزی 7,997 ریال، یک هزار وون کره جنوبی 29,650 ریال، یکصد تنگه قزاقستان 9,827 ریال، افغانی افغانستان 489 ریال، روبل جدید بلاروس 17,248 ریال، منات آذربایجان19,862 ریال، سامانی تاجیکستان 3,808 ریال و بولیوار جدید ونزوئلا 3,349 ریال تعیین شد.

غول‌های نفتی سبزتر می‌شوند

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، گزارش بلومبرگ نیوانرژی فاینانس نشان می‌دهد ۶۲ شرکت از ۱۰۰ شرکت بزرگ جهان به طور مستمر بر مبنای سالانه در فاصله ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ میزان آلایندگی خود را کاهش داده و مجموعا در مدت مذکور آلایندگی را ۱۲ درصد کاهش داده‌اند.این یافته‌ها نشان می‌دهد که اکثر صنایع آلاینده، پیش از این که دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، به قدرت برسد و اعلام کند کشورش را از مشارکت در توافق پاریس در خصوص محدودیت انتشار سوخت‌های فسیلی خارج می‌کند،  مبارزه با تغییرات جوی را آغاز کرده بودند. اکنون مقامات اروپایی می‌گویند کاخ سفید ممکن است به جای لغو این قرارداد تعهد خود نسبت به پیمان پاریس را کاهش دهد.به گفته لورا مک‌اینتایر براون، تحلیلگر بلومبرگ نیوانرژی فاینانس، کاهش آلایندگی از سوی شرکت‌های بزرگ منعکس کننده فشار رو به رشد از سوی سهامداران، گروه‌های سرمایه‌ گذاری و جامعه مدنی برای روشنگری بیشتر در زمینه انتشار گازهای گلخانه‌ای و همچنین تعیین اهداف کاهش آنها است.همچنین شواهدی از افشای فزاینده در خصوص میزان آلایندگی در میان بسیاری از شرکت‌های بزرگ وجود دارد. پنج شرکت نفتی بزرگ شامل اکسون موبیل، رویال داچ شل، شورون، بی پی و توتال مجموعا آلایندگی خود را در فاصله سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به میزان ۱۳ درصد کاهش دادند. شرکت بی پی با ۲۵.۵ درصد کاهش بیشترین کاهش آلایندگی را داشته است و اکسون با کاهش ۱۴ درصدی، بزرگ‌ترین عامل انتشار آلایندگی در میان شرکت‌های سهامی عام باقی مانده است. این گزارش معکوس شدن روند مشاهده شده در دهه‌های گذشته را نشان می‌دهد که در آن زمان، هشدارهای علمی نسبت به تغییرات جوی جدید بود و شرکت‌های عامل آلایندگی برای نادیده گرفته شده این مسئله، نزد سیاست گذاران لابی می‌کردند.همچنان که ابرتوفان‌هایی مانند توفان ایرما در سال جاری و سندی در سال ۲۰۱۲ آگاهی نسبت به این موضوع را بالا بردند، شرکت‌ها نیز در حوزه نفت اقداماتی برای کنترل آلودگی و مشارکت بیشتر در برنامه‌های سبز در پیش گرفتند.کاهش ثبت شده آلایندگی از سوی ۱۰۰ شرکت بزرگ جهان از انتشار ۷۰.۷ میلیون تن دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه‌ای جلوگیری است. اکسون اعلام کرده از سال ۲۰۰۰ حدود هشت میلیارد دلار برای به کارگیری تجهیزات انرژی دارای آلایندگی اندک در سراسر فعالیت‌هایش هزینه کرده و از تحقیقات در زمینه فناوری‌ها برای کاهش بیشتر آلایندگی‌ها حمایت کرده است. به گفته یک مقام در شرکت شیل، کسب و کار انرژی جدید به پروژه‌های خوب به جای دستیابی به هدف متمرکز شده است. توتال نیز اعلام کرده آمار اعلام شده در گزارش بلومبرگ نیوانرژی فاینانس صحیح هستند.شرکت‌های مورد بررسی در این گزارش مجموعا بیش از پنج تریلیون دلار درآمد دارند که بر اساس آمار بانک جهانی، بیش از تولید ناخالص داخلی هر کشوری به جز آمریکا و چین است. این شرکت‌ها قدرت عظیمی در اقتصاد جهانی دارند و به دلیل فعالیت‌هایشان و همچنین لابی تجاری،  تاثیر قابل توجهی بر وضعیت محیط زیست می‌گذارند.در حالی که بخشی از کاهش آلایندگی از سوی شرکت‌های بزرگ نفتی احتمالا به دلیل سقوط قیمت‌های نفت است که در سال ۲۰۱۴ آغاز شد و به فعالیت کمتر در کل صنعت انرژی منجر شد، همه پنج غول نفتی سیاست‌های جوی و بهره‌وری و همچنین تدابیر ضد آلایندگی را اعمال کرده‌اند. از آنجا که بخش انرژی بیش از هر صنعت دیگری هوا را آلوده می‌کنند، حتی رشد اندک نیز تاثیر قابل توجهی خواهد داشت. غول‌های نفتی مجموعا ۵۶.۷ میلیون تن گازهای گلخانه‌ای را در فاصله سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ کاهش دادند. این رقم شامل شورون که گزارش‌دهی در این زمینه را در سال ۲۰۱۲ آغاز کرد، نمی‌شود.اگرچه پیشرفت‌هایی صورت گرفته اما هنوز شواهدی از این که کسب و کار نفت می‌تواند ارتباط میان درآمد و انتشار آلایندگی خود را بشکند، وجود ندارد. در حالی که صنعت انرژی میزان آلایندگی را کاهش داده، اما درآمدش نیز در همین مدت ۲۶ درصد کاهش پیدا کرده است. خارج از صنعت انرژی، شرکت‌ها موفق شده‌اند آلایندگی خود را کاهش داده و در عین حال فروششان را افزایش دهند. مجموع درآمد برای ۶۲ شرکت مورد بررسی در این گزارش ۱.۲ درصد افزایش یافت، در حالی که میزان آلایندگی ۱۲ درصد کاهش داشت. در مجموع از انتشار ۷۱ میلیون تن گاز گلخانه‌ای جلوگیری شد، در حالی که فروش به میزان ۶۱ میلیارد دلار افزایش یافت.تحلیلگران انتظار دارند این روند پس از این که حدود ۲۰۰ کشور در سال ۲۰۱۵ در پاریس موافقت کردند میزان انتشار آلایندگی سوخت‌های فسیلی را کاهش دهند، احتمالا ادامه پیدا خواهد کرد.

تولید نفت شیل آمریکا برای دهمین ماه متوالی رشد کرد

 به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در گزارش تولید ماهانه اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش‌بینی شده است تولید هفت حوزه شیل در اکتبر حدود ۷۹ هزار بشکه در روز رشد کرده و به ۶.۱ میلیون بشکه در روز بالغ می‌شود.براساس این گزارش تولید بیکن داکوتای شمالی ۷۹۰۰۰ بشکه در روز رشد کرده و به ۱.۰۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد که بالاترین میزان از ماه مه سال ۲۰۱۶ خواهد بود.

در تگزاس تولید نفت ایگل فورد ۹۰۰۰ بشکه در روز کاهش یافته و به ۱.۲۷ میلیون بشکه در روز می‌رسد که نخستین کاهش ماهانه از آوریل خواهد بود.پیش بینی می‌شود تولید پرمین حدود ۵۵ هزار بشکه در روز رشد کرده و به ۲.۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد که بالاترین میزان از سال ۲۰۰۷ به این طرف خواهد بود.اداره اطلاعات انرژی آمریکا در گزارش ماهانه خود پیش بینی کرد تولید گاز طبیعی این کشور در اکتبر به رکورد ۵۹.۷ میلیارد فوت مکعب در روز افزایش خواهد یافت که ۰.۸ میلیارد فوت مکعب در روز بالاتر از سپتامبر خواهد بود و هفتمین رشد ماهانه متوالی را نشان می‌دهد.پیش بینی می‌شود تولید گاز در همه حوزه‌های بزرگ شیل در اکتبر به استثنای ایگل فورد افزایش پیدا کند.براساس گزارش رویترز، تولید در منطقه آپالاچیا در پنسیلوانیا، وست ویرجیانا و اوهایو که بزرگ‌ترین حوزه شیل است ۰.۳ میلیارد فوت مکعب در روز رشد خواهد کرد و به رکورد ۲۴.۹ میلیارد فوت مکعب در روز در اکتبر خواهد رسید که هفتمین رشد ماهانه متوالی خواهد بود. تولید در آپالاچیا نیز ۲۱.۴ میلیارد فوت مکعب در روز خواهد بود که مشابه اکتبر سال گذشته خواهد بود.

جلوگیری از خروج سرمایه با افزایش قیمت دلار

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،ابراهیم رزاقی با اشاره به وضعیت نامطلوب تولید در کشور در دهه های اخیر گفت: دلار ارزان باعث واردات بی‌رویه و از بین رفتن چرخه تولید داخلی شده است.وی با تاکید بر انتخاب سیاست های اقتصادی نادرست در پنج دهه اخیر در کشور گفت: منشا ایجاد تورم در کشور تثبیت قیمت دلار از سال 48 بوده است که تا به امروز سبب رویارویی بخش‌های مختلف اقتصادی با این معضل بوده است.این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه، این امر واردات بیش از یک هزار و 500 میلیارد دلاری در تمام بخش ها را در پی داشته که نتیجه آن نابودی تولید و به تبع آن میلیون ها شغل بوده است، تاکید کرد: همه به جای تولید و خودکفایی که رکن اصلی حفظ منافع ملی است، به دنبال دستیابی به سود بیشتر هستند که این امر نیز با درآمد 200 درصدی واردات به دلیل وجود دلار ارزان میسر شده است. وی با اشاره به اینکه کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی برای ایجاد رونق تولید موثر نیست، ادامه داد: در شرایطی که دولت اوراق قرضه 25 تا 30 درصدی منتشر می کند، نقدینگی را از بانک ها به خرید این اوراق منتقل می کند. از طرفی به خاطر در اختیار گذاشتن دلار ارزان باعث افزایش واردات غیر دولتی نیز می شود که این عوامل رونق هیچ بخشی را به دنبال نخواهد داشت.به نوشته اقتصاد آنلاین ،رزاقی افزایش نرخ دلار را راهکار بهبود اقتصاد ایران عنوان و اظهار کرد: چنان چه بخواهیم از بن بست تورم بیرون بیاییم باید با افزایش قیمت دلار راه را بر واردات بی رویه و خروج سرمایه از کشور ببندیم. البته باید در ابتدا از دادن دلار ارزان برای واردات کالاهای لوکس و مسافرت ها جلوگیری کنیم و تنها در مواردی مانند اقلام خوراکی ضروری از قیمت فعلی دلار استفاده کنیم.

روند نزولی قیمت سکه و طلا در بازار

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،روز دوشنبه در ادامه روند نزولی، دلار در مقاطعی حتی تا کانال 3هزار و 800 تومان پایین رفت، ولی با مقاومت معامله‌گران مواجه شد؛ موضوعی که موجب شد این ارز در نهایت بالای مرز 3 هزار و 900 تومان به کار خود پایان دهد. دلار در تاریخ بیستم شهریورماه نیز شرایط مشابهی را تجربه کرد و بااینکه تحت فشار کاهشی‌های بازار قرار گرفت، توانست خود را در کانال 3 هزار و 900تومان حفظ کند. دلار از 16 شهریورماه سال جاری بالای مرز 3 هزار و 900 تومان نوسان کرده است و به‌نظر می‌رسد که در آن تثبیت شده است. این در حالی است که بازارساز روز دوشنبه گرایش بیشتری برای پایین آوردن قیمت داشت و در بسیاری از مقاطع روز در انتهای کانال 3 هزار و 800تومان اقدام به عرضه ارز کرد.روز گذشته قیمت دلار در بسته‌های صد هزارتایی حدود 3 هزار و 890 تومان و در حجم خرد حدود 3هزار و 896 بود.در شرایطی که دلار درگیرودار حفظ سطح 3 هزار و 900 تومان بود، روز یکشنبه سکه تمام بهار آزادی از مرز یک میلیون و 250 هزار تومان پایین رفت. در بیست و هفتمین روز شهریورماه، سکه 7 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای یک میلیون و 244هزار تومان رسید. این چهارمین افت پیاپی فلز گرانبهای داخلی بود و موجب شد که کمترین قیمت از 11 شهریور به ثبت برسد. آخرین بار سکه از تاریخ 22 تا 25 مرداد 4افت پیاپی را به ثبت رسانده بود. در این شرایط روند نزولی سکه موجب شده که انتظارات کاهشی فعال‌تر شود.  نزدیک شدن به ماه محرم یکی دیگر از عواملی بود که انتظارات کاهشی سکه‌بازان را بالا برد. علاوه‌بر این عامل کاهشی، روز گذشته بهای اونس در بازارهای جهانی افت بیشتری را تجربه کرد و تا ساعت 3 بعدازظهر روی قیمت هزار و 314 دلار قرار گرفت.

فلز زرد به شدت ضعیف شد

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،همین وضعیت کم و بیش صبح دوشنبه نیز در جریان بود. روز گذشته، بورس‌های آسیایی به اوج 10 ساله تازه‌ای رفتند و این روند رشد بورس‌های اروپا را هم متاثر کرد. اونس طلا نیز در ابتدای روز ضعف بیشتری را به خود دید. با این همه، شاخص دلار در انتظار پایان نشست کمیته بازار آزاد فدرال رزرو آمریکا، نوسان‌های اندکی داشت. این نشست امروز آغاز می‌شود و فردا با انتشار بیانیه‌ای به کار خود پایان می‌دهد.بازارهای سهام آسیا که هفته گذشته قله یک دهه‌ای را تجربه کرده بودند، دوشنبه به اوج 10ساله تازه‌ای رسیدند. علاوه‌بر نرسیدن اخبار تازه از شبه جزیره کره، بیشتر شدن احتمال تعویق تشدید انقباض پولی در بزرگ‌ترین اقتصاد جهان نیز یار بورس‌ها بود. شاخص ام اس سی‌ای آسیا-پاسیفیک به‌جز ژاپن دوشنبه 9/ 0 درصد دیگر رشد کرد و به سطح اواخر سال 2007 بازگشت. شاخص سهام استرالیا 5/ 0درصد رشد کرد و بازار نیکی ژاپن تعطیل بود. بعد از بورس‌های آسیا نوبت به رشد همتایان اروپایی رسید و شاخص‌های آتی آمریکا نیز بالاتر رفتند. همسو با ریسک‌پذیری معامله‌گران بورس، تقاضای سرمایه‌های امن از جمله طلا کاهش یافت. اونس طلا که هفته گذشته با حدود 2درصد افت به زیر مرز 1320 دلار رفته و روی بهای 1319 دلار ایستاده بود، صبح دوشنبه بیش از پیش افت کرد. کاهش تقاضای طلا به‌عنوان سرمایه امن و خروج سرمایه به سوی بازارهای سهام باعث افت ارزش فلز زرد شد گرچه در قیمت‌های پایین‌تر، دسته‌ای از معامله‌گران بازارهای فلزهای گرانبها دست به خرید می‌زدند. بهایی که تا ساعت 8 عصر دوشنبه به وقت تهران برای اونس طلا ثبت شد، 1307 دلار بود، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی اولین روز کاری هفته رقم خورده باشد. اگر رشد بهای نفت خام نبود، شاید اونس صبح دوشنبه افت بیشتری را تجربه می‌کرد. دوشنبه ارزش دلار مقابل ین تا اوج دو ماهه بالا رفت اما شاخص دلار در حالت انتظاری ماند. همزمان، تقویت پوند ادامه یافت. احتمال افزایش نرخ‌های بهره در بریتانیا افزایش یافته است.تازه‌ترین تحلیل «اینوستینگ» نشان می‌دهد که قیمت جهانی طلا و سایر کالاهای راهبردی مثل نفت در روزهای آینده تحت‌تاثیر نشست مهم فدرال رزرو آمریکا و آمارهای اقتصادی منطقه یورو قرار خواهد داشت. تازه‌ترین تحلیل کیتکو هم نشان می‌دهد قیمت جهانی طلا تا پایان سپتامبر تحت‌تاثیر انتخابات سراسری آلمان و نشست فدرال رزرو آمریکا قرار خواهد داشت. به گزارش سایت طلا به نقل از پایگاه اینترنتی کیتکو، در حالی که وضعیت بازار اشتغال آمریکا طی ماه‌های اخیر بهبود یافته و نرخ بیکاری نیز با کاهش روبه‌رو شده است، ولی کاهش نرخ تورم و عدم دستیابی فدرال رزرو به هدف تعیین شده 2 درصدی تورم تاثیر زیادی بر کاهش گمانه‌زنی‌ها نسبت به افزایش نرخ بهره طی ماه‌های آینده داشته است. البته هنوز نظرسنجی موسسه «سی ام ئی» نشان می‌دهد که احتمال افزایش نرخ بهره در نشست دسامبر بیش از 50 درصد است و بعید به‌نظر می‌رسد که نرخ بهره در نشست سپتامبر با افزایش روبه‌رو شود؛ بنابراین عدم‌افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو در نشست هفته آینده می‌تواند عامل مثبتی برای قیمت طلا و عامل منفی برای ارزش دلار باشد.به نوشته دنیای اقتصاد،از سوی دیگر کاتالیزور بعدی برای قیمت طلا در روزهای آینده برگزاری انتخابات سراسری 24 سپتامبر در آلمان است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد حزب آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در انتخابات به پیروزی خواهد رسید و وی برای چهارمین بار زمام قدرت را در دست خواهد گرفت. برخی تحلیلگران بر این باورند که قیمت طلا برای ادامه روند صعودی طی روزهای آینده باید سطح مقاومتی 1350 دلاری را بشکند. در غیر این صورت این احتمال هست که قیمت طلا در روزهای آینده با کاهش بیشتری همراه شود. این در حالی است که پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت درباره روند بازار جهانی طلا گرفتار اختلاف شده است.

نرخ ارز تا ۵ هزار تومان بالا می‌رود

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،درباره حذف ارز مسافرتی و حرکت به سمت تک نرخی شدن ارز با توجه به شرایط اقتصاد ایران گفت: برای سیاست‌گذاری کلان برای اقتصاد کشور هیچ زمانی نمی‌شود گفت آن زمان بهترین وقت برای انجام آن سیاست در اقتصاد است و از هر جهت وضعیت مناسبی را رقم خواهد زد. درباره تک نرخی شدن ارز نیز این موضوع صدق می‌کند. نمی‌توان گفت اکنون زمان بسیار مناسبی برای حذف ارز مبادله‌ای و تک نرخی شدن است، ولیکن به هر حال باید ارز تک نرخی شده و تبعات آن تحمل شود. چرا که مزایای تک نرخی شدن ارز از مضرات آن بیشتر است. او اظهار کرد: از دولت قبل انتظار می‌رفت برخی اصلاحات اساسی از جمله تک نرخی کردن ارز را در دستور کار قرار دهد. این اصلاحات درست است که ریسک‌ها و آسیب‌هایی را به همراه داشت، ولی نتایج مثبتی برای اقتصاد کشور به دنبال داشت. با این حال در دولت قبل از انجام این اصلاحات ساختاری اجتناب شد. همانطور که گفتم این اقدامات ممکن بود در کوتاه مدت تبعات ناخوشایندی داشته باشند ولی در بلند مدت برای اقتصاد کشور مفید هستند.این استاد دانشگاه، درباره تک نرخی شدن ارز  توضیح داد:‌ مطمئنا تک نرخی شدن ارز تاثیرات منفی کوتاه مدتی خواهد داشت ولی علی رغم این چنین اقدامی در میان مدت و بلند مدت به نفع اقتصاد خواهد کشور بوده و مثلا در صادرات بیشتر و واردات کمتر تاثیر مثبتی خواهد گذاشت و کل اقتصاد از فواید آن بهره مند خواهد شد.  با این حال تک نرخی شدن ارز در کوتاه مدت تاثیرات منفی تورمی دارد که بر اقتصاد تحمیل خواهد شد.وی ادامه داد: با تک نرخی شدن ارز جهش قیمت‌ها چندان دور از انتظار نیست. اکنون برخی سخنانی مطرح می‌شود مبنی بر اینکه باید حتی خود را برای ارز ۶۰۰۰ تومانی آماده کنیم. چنین فضایی انتظارات تورمی بیشتری را ایجاد می‌کند و می‌توان شاهد جابجایی‌هایی در نقدینگی بود که این موارد در سطح عمومی قیمت‌ها تاثیر گذار خواهد بود. شرایط موجود و انتظارات تورمی در حالی وجود دارد که در سه چهار سال گذشته انتظارات به آن سمت می رفتند که قمیت‌ها پایین بیایند و تورم تاسطح قابل قبولی مهار شد. ولی اکنون تصمیم تک نرخی شدن ارز و برخی تصمیمات دیگر می تواند دستاورد مهار تورم دولت را از بین ببرد، ولی به هر حال چاره‌ای نیست ارز باید تک نرخی شود و چه بسا باید در دولت قبل اتفاق می افتاد.به نوشته ایسنا،او درباره راهکارهای دولت برای اینکه ارز به صورت ناگهانی و جهشی افزایش نیابد تا تبعات شدید تورمی آن بر اقتصاد تحمیل نشود، گفت: البته بانک مرکزی اقداماتی انجام می‌دهد مثلا اینکه تک نرخی شدن ارز را اعلام می‌کند ولی آن را به مرور انجام می‌دهد تا به نحوی مانع ایجاد شوک ارزی شود ولی علیرغم این اقدامات، لاجرم تورم افزایش خواهد یافت.  به نظر می‌رسد که بانک مرکزی تصمیم دارد با اقدامات گام به گامی از قبیل این که ابتدا ارز مسافرتی را قطع کند و سپس سایر ارزهای مبادلاتی را قطع کند شوک‌ افسار گسیخته ای بر بازار تحمیل نشود ولی به هر حال شواهد حاکی از َآن است که قیمت ارز تا حد قابل ملاحظه‌ای بالا خواهد رفت وتبعات تورمی آن نیز به وجود خواهد آمد.بحری پیش بینی کرد:‌ پیش‌بینی ما این است که ارز تا ۵ هزار تومان بالا بیاید، ولی اگر بیش از این افزایش یابد تبعات ناخوشنایندی برای اقتصاد به همراه خواهد داشت، بنابراین از  دولت انتظار می رود که ارز را به نحوی کنترل کند که بیش از این افزایش نیابد. در این زمینه برخی اقداماتی که دولت می تواند انجام دهد قطعا تاثیر گذار است، از جمله اینکه نرخ مصوب سود سپرده ‌های بانکی چقدر رعایت شود و پول خارج شده از بانک چقدر امکان ورود به بورس و تولید را داشته باشد تا از انحراف آنها به بازار سکه و ارز جلوگیری شود.